Gerda

Historie

Původně byla objevena Össeany (a nazvána v össeinu Güerdaböhöerreh, Vyhnanství, z čehož pozemšťané ponechali jen to "gerda"). Odešli na ni renegáti, kteří Össe opustili, protože nechtěli používat Pětici. (Vztahy mezi oběma planetami jsou korektní, protože obě civilizace byly nuceny celá tisíciletí žít v sousedství, ale dědictví minulosti je stále přítomno, i když se o tom nahlas nemluví).

Pozemšťanům byla Gerda názorově mnohem bližší než Össe. Udržovali s ní dobré vztahy, ale řadě věcí nerozuměli (třeba proč Gerdánci své technologie předávají Össeanům atd.). S přítomností Ho'krina si to dlouho nespojili. Ve skutečnosti všechno pochopili až v době, kdy už bylo pro Össe pozdě.

Gerdu posléze dobyli a obsadili Igeřané.

Ho'krin

Pohádková postava z gerdánského folklóru. Údajně spí ve zřídle kanálu Awalün kousek za Gerdou. Místo dalšího popisu budiž sem zkopírován úryvek z 'Jantarových očí':

Sofie dotyčného Ho'krina samozřejmě znala, ale rozhodně ne z vyprávění své gerdánské prababičky. Byl o něm prima komiks a několik příšerných filmů pro děti, a taky dva tucty různých sci-fi rádoby pro dospělé; samé takové to Jakým směrem by se ubíral vývoj na Gerdě, kdyby Ho'krin existoval, případně Vědecké zdůvodnění, proč Ho'krin existovat nemůže; a pochopitelně také obligátní A co by se stalo, kdyby nejen existoval, ale najednou se probudil a všechny nás sežral. Ho'krin je zkrátka gerdánská obdoba krále Artuše, nebo spíš Merlina a jeho kostí; ovšem některé rysy charakteru převzal od Jacka Rozparovače. Jinak je to postava ekologická, vhodná k recyklaci; není divu, že se o něm říká, že je nesmrtelný!

Psychotronika na Gerdě

Gerdánské město Mirapolis (založené Pozemšťany, kteří na Gerdu uprchli před karwilem, zavlečeným z D-alfy) se v době před válkou Igeru s n~sit~nem (i během ní) stalo centrem psychotroniky (gleewarinů). Gerdánský gleewarinský styl tradičně představoval jakousi (přestože při nezávislém posouzení ne tak dobrou) alternativu k fomalhiwské argenit~míjat.

Podrobnosti o psychotronice na Gerdě