Meče Lorgan

(Návrat, Brno 1993)

Lorgan jsou mytické bytosti a správná mytická bytost musí mít nesklonné jméno, jak vědí všichni Valar. Věděl to i Richard Podaný, redaktor a překladatel, který napsal parodii s názvem 'Teče orgán'. Já to ovšem myslela úplně vážně. Tohle byl můj pokus napsat mýtus. Meče Lorgan k normální knize se mají jako pohanský chrám k rodinnému domku. Nejsou tu žádné realistické postavy, jen archetypy; a žádné situace reálné, jen situace mytické.

Meče Lorgan jsou první román z planety Fomalhiwy. Když jsem v roce 2006 dávala dohromady tento web, řekla jsem si, že zkusím ten starý text najít, oprášit a dát ho tu k dispozici jako PDF. Několikrát zkonvertované soubory z roku 1990 jsem otevřela po rovných šestnácti letech. Počítala jsem, že bude potřeba celou tuhle věc přepsat, ale nakonec jsem k vlastnímu překvapení změnila jen málo (když se nepočítá typografická úprava, spočívající ve vymýcení všeho písma typu 'bold', a lehké proškrtání). S tímhle se zkrátka nedá vůbec nic dělat. Dračí šupiny z oslepujícího zlata člověk nepřebarví na civilní béžovou, která by mu třeba s postupujícím věkem sedla víc, a zrovna tak nemá cenu mluvit o lorganských mečích znovu s ironickým nadhledem. Je to zkrátka 'high fantasy' v nejčistší podobě, uhlazená a vznešená až běda. Pokud se mi to dnes nelíbí, tak hlavně proto, že se mi nelíbí sám tenhle žánr; už mě nudí amulety, meče i moudří starci a ze všeho toho patosu mi trnou zuby. Jenže...

Jenže právě tohle je Fomalhiwa ze starých dob, jaká bývala vpravdě 'před dávnými věky': zlatý věk zlatých šupin, megalit hrdinské ságy, příběh z úsvitu dějin, než se z autobusu vyvalí vlna turistů, přelije se přes krustu staré krve a rozpustí ji v mnohem sofistikovanější, ale zároveň i civilnější a plošší exhibici slov. Něco podobného nejspíš musí ležet v základech vymyšleného vesmíru, aby měl svoje těžiště a nebyl jen vlnkou na vodě.

Ovšem nic dalšího podobného už nebude. Fomalhiwu dobyli Igeřané a zavedli tam nové pořádky. Ti, kteří její dávnou slávu pamatují, mohou jen vzpomínat.

Meče Lorgan v celé své třpytivé oslnivosti a oslnivé třpytivosti se chystají k novému vydání jako e-book a je možné získat je na portálu Palmknihy. (Formát PDF jsem po šesti letech opustila, protože s tím, jak se začaly víc používat čtečky, už je tento způsob zastaralý). Dostanou novou obálku mé vlastní výroby, protože, upřímně řečeno, řvavá estetika let devadesátých, kterou se vyznačuje původní obálka z Návratu, je mi vzdálenější než Austrálie (a vždycky byla). Z textu tady nechávám krátkou ukázku.

comments powered by Disqus