Knižní trailery

Krátké reklamní filmy, které mají sloužit coby audiovizuální anotace a upoutávka na knihu, se začaly v Česku objevovat kolem roku 2010. Ještě v roce 2011 jich bylo na YouTube v češtině rovných jedenáct kousků, dnes už to jde do stovek. (Trailery na knihy v angličtině asi ani nemá cenu počítat). Trailery se liší původem i zpracováním - některé si tvoří sami autoři nebo jejich fanoušci, jindy je to profi reklama zadaná nakladatelstvím. Pokusím se tu o jakousi mírně subjektivní typologii, doplněnou stoprocentně subjektivně vybranými ukázkami.

Těžce profi...

Profesionální trailery jsou svižnější, bombastičtější, akčnější, kratší - a díky tomu ovšem paradoxně nudnější (tedy, nevím jak ostatní, ale já osobně když vidím profesionálně nastříhaný a namluvený spot, který mi něco vnucuje, okamžitě vypínám pozornost - a dá mi práci tenhle podmíněný reflex překonat :). Nejvíc profi trailerů má zřejmě Knižní klub a Argo. Když člověk instinktivní averzi k reklamám potlačí, může si je vcelku užít, protože vizuálně jsou dokonalé; za vidění stojí například trailer na knihy 'Pražský hřbitov' a 'Poslední vlkodlak' či na celou edici 'Fantastika', trochu méně už se mi zamlouvá trailer na Renčínovy Městské války.

Dosti profi jsou také trailery od Fantom Printu, ale tam je to dané skutečností, že se většinou jedná o překladové knihy z různých 'velkých' herních světů, takže k dispozici je spousta obrazového materiálu. To je pak radost něco z toho sestříhat!

Mezi rybou a rakem

Přechodný stupeň tvoří trailery 'poloprofesionální' - takové, které mají určitou profesionální úroveň, ale zároveň je na nich vidět, že vznikaly s láskou. Tuhle skupinu mám nejradši. Zařadila bych sem trailery na knihy Ďura Červenáka - ty stojí za vidění všechny - a třeba taky moc pěkný trailer na 'Umrlčí tanec' Daniela Tučky (autor je grafik, takže věděl, co dělá). Dlužno dodat, že nejen trailer, ale i samotná Tučkova kniha je povedená.

Poloprofesionálně na mě působí také Erilian - trailer je sice dílem profesionálního výtvarníka a autora ilustrací ke knize, Petra Vyorala, ale (aspoň dle toho, co autorka Teri Janišová na svých stránkách píše) vznikal spíš ze zájmu a z chuti zkusit 'obrázky rozpohybovat', než jako profesionální reklama. Je příjemně minimalistický a ke knížce dobře ladí.

Zhruba toto místo stupnice náleží našemu traileru na 'Tajnou knihu Šerosvitu' - jeho autorkou je Julie Nováková a odkaz na něj je i na dalších místech tohoto webu, protože jsem se na Šerosvitu taky podílela; ale opakováním se nic nezkazí. Julii se to povedlo; prostředky jsou jednoduché, ale atmošku to má.

Další z našeho kroužku, která si udělala trailer ke knize sama, je Lucie Lukačovičová - zde její 'Stanice Armida', moc pěkná sci-fi detektivka.

... a s láskou...

A konečně - jako protipól profi reklam - jsou tu trailery čistě amatérské v nejkrásnějším smyslu toho slova. Pokud jde o poměr lásky a profesionality, to první u nich jasně převládá. Sem patří roztomilé a roztomile úchvatné trailery na knížky Míly Lince ('Stín černého hvozdu' a 'Mrtví muži netančí'). Amatérský trailer se od profesionálního pozná už podle délky; profíci z reklam vědí, že každá vteřina se krvavě platí, a jsou zvyklí na stručnost a agresivní střih... zatímco amatéři si mohou pomalu a zavile budovat atmosféru dle své chuti, protože sami se svým Photoshopem mají všechen čas na světě. Druhé kritérium zní - vystupují tam autorovi kamarádi a chlastaj. A třetí - nebere to samo sebe zas tak smrtelně vážně. Dle mého názoru je ve skutečnosti virální potenciál amatérských trailerů mnohem větší. Vždyť kdo by chtěl na sociálních sítích sdílet něčí reklamu? Zato Roggyho trailer jsem pár lidem vlastnoručně přeposílala a ukazovala, a to i přesto, že historickou fantasy zas tak nemusím. Je to prostě - milé. Zahřeje to u srdce!

Vedlejší rybníčky

Zatím se jednalo výhradně o trailery české, ale nakonec bych ráda ještě připojila odkaz na dva kousky odvedle, které mi připadaly něčím pozoruhodné. První je italský trailer na Gaimanovu Koralinu, vytvořený jako příspěvek do (zřejmě grafické) soutěže. Samé nůžky a papír, a líbí líbí moc!!!

A dále je tu trailer na vlkodlačí romanci Maggie Stiefvaterové, pozoruhodný krásnou stylizací - a taky tím, že si ho autorka vytvořila sama za pomoci tun papíru, nadlidské trpělivosti a maniakálního úsilí. Složila si i hudbu. Za vidění stojí nejen trailer sám o sobě, nýbrž hlavně popis vzniku celé animace na autorčině blogu. Smekám! A zároveň mě to uklidňuje: já na svůj trailer nastříhala podstatně MÉNĚ proužků papíru, takže určitě, určitě, URČITĚ nejsem tak šílená jako Maggie!!! JSEM ŠÍLENÁ MÍŇ!!!

Co dál?

Výčet zdaleka není úplný, knižní trailery valem přibývají. Mám skoro pocit, že se z nich stává cosi jako 'žánr' - nová umělecká forma, která se začíná odchylovat od stylu televizních reklam či trailerů na filmy. Knižní trailery jsou totiž přece jenom určeny pro jiné publikum; snaží se někoho přesvědčit, aby si koupil a hlavně PŘEČETL dotyčnou knihu, čímž žádají jistou (ne úplně zanedbatelnou) časovou investici od člověka jistých (ne úplně zanedbatelných) rozumových schopností. Takového nelze jednoduše utlouct agresivní směsí barevných výbuchů a hesel. Trailer pro něj může být delší, protože někdo, kdo udrží pozornost po pět set stran textu, nejspíš zvládne i tři minuty filmu. Ale na oplátku je potřeba nabídnout mu příběh. Atmosféru. Tajemství. Důvod - proč by to pak měl ještě číst.

Diskuse, která proběhla o knižních trailerech na Fantasy Planet, vůči nim a jejich dopadu vyznívala spíš skepticky; ale já je mám ráda. Obraz řekne víc než anotace. A zároveň to pro autora není nedostupné. U filmů byl vždycky problémem vysoký práh vstupu do odvětví, protože výroba byla drahá; ale trailery se dají pořídit s minimálními náklady. Kreativitě se meze nekladou. Baví mě je sledovat, obzvlášť ty amatérštější inkarnace, a tipy na zajímavé kousky uvítám.

Trailer k Myceliu

Samozřejmě mě taky napadlo, že bych si na ságu Mycelium měla vyrobit trailer. Pracuje se na něm a brzy se na těchto stránkách objeví.

comments powered by Disqus